Biographical Details

Bishop Peter was born in Whetstone, North London on the 5th July 1953. The second of three sons, he was educated at St Albans Preparatory School, The Challoner School (now Finchley Catholic School) and Barnett College of further Education.

In September 1972, he entered Westminster’s Allen Hall seminary and in 1977 was ordained Deacon for the Diocese of Menevia by Bishop Victor Guazzelli at Westminster Cathedral before serving in the parish of St David in Mold, Flintshire.

On the 18th February 1978, he was ordained priest for the Diocese of Menevia by Bishop Langton Fox at the Church of St Mary Magdalene, New Southgate, London.

Between 1978 and 1980, he was assistant priest in the parish of the Blessed Sacrament, Connah’s Quay, before serving at Our Lady Star of the Sea in Llandudno. He was then appointed chaplain to the University College of North Wales, Bangor, a position he held for five years whilst also being a chaplain for the Bangor NHS Hospitals.

In 1984, he spent a year as assistant priest in the parish of St David and St Patrick in Haverdfordwest before being appointed parish priest in Knighton and Presteigne and chaplain to the Carmelite Community at Presteigne.

In 1989, he became priest of Our Lady of the Immaculate Conception, Bangor. He served in this role for ten years, during which time he was a member of the Working Party of the Pastoral Liturgy Committee of the Bishop’s Conference, made chair of the newly formed Diocesan Liturgy Commission and, in October 1993, was awarded a Diploma in Medical Ethics from the University of Wales, Swansea. In October 1998, he was elected to the Council of the College of Health Care Chaplains (CHCC).

In February 1999 he was made Dean of the Cathedral of Our Lady of Sorrows, Wrexham, and Chaplain to the Wrexham NHS Hospitals. Two months later, he was appointed Bishop’s Advisor on Health Care Chaplaincy.

In October 1999 he was inaugurated to the Diocesan Service to Deaf People, having learned British Sign Language (BSL) to a proficiency of being able to celebrate Mass in Sign and preach. In the same month, he was also appointed to the Historic Churches Committee for Wales and Herefordshire.

He was made area Dean (Vicar Forane) of St Mary’s Deanery, Wrexham in February 2002 before being appointed Vicar General in September 2003. He was appointed to the Cathedral Chapter in December 2007.

In May 2008, he was nominated and appointed to the board of governors and Trustees of the Churches Tourism Network Wales (CTNW) and two years later, June 2010, was appointed Chair of Wrexham’s Diocesan board of Trustees.

In 2010, he was appointed to the Liturgy Committee of the Bishop’s Conference Department of Christian Life and Worship and made an Honorary Prelate with the title Monsignor. In 2011, he was involved in the Diocesan introduction and formation for the new Roman Missal. He was appointed the third Bishop of Wrexham by Pope Benedict XVI on the 27th June 2012.

On 27th June 2012 Pope Benedict XVI officially named Bishop Peter M Brignall as the Third Bishop of Wrexham in succession to Bishop Edwin Regan.

Upon hearing of his appointment, Bishop Peter said: 

"after having overcome the initial astonishment of the Holy Father’s expression of confidence in me, am humbled and honoured to accept this appointment and to be able again to commit my life to the service of the Catholic Church in        North Wales, a Church that now 35 years ago I chose and offered to work in and for on leaving London.”

Y-Duw-Sy'n-Siarad-Purple-CMYK (1).jpg
The-God-Who-Speaks-Purple-RGB[15997].jpg

Legal

Follow Us:

facebook-logo-stats-2018.png
yt_edited.jpg
Stay in the Loop!

If you would like to keep up to date with our news and events simply pop your email in the box below and press submit

Wrexham Diocesan Trust Registered Charity No: 700426

Diocese of Wrexham © 2019 All rights reserved